PEŁNIA LATA W ŚRODKU JESIENI

projekt został zrealizowany 28.11.2014 r. 

Jesienią i zimą u niektórych osób pojawiają się niepokojące symptomy związane ze spadkiem nastroju. Uskarżamy się na uczucie smutku, przygnębienia, spadek zainteresowania życiem towarzyskim, narastające zmęczenie czy nieustanną senność. Objawy te mogą wskazywać na pojawienie się sezonowych zaburzeń nastroju (seasonal affective disorders – SAD). Cechą charakterystyczną jest to, że objawy depresyjne pojawiają się w określonej porze roku – najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Wśród przyczyn SAD kluczową rolę odgrywa zmniejszenie się ilości światła dziennego, która dociera do naszego mózgu – nie bez przyczyny na zaburzenia te cierpią głównie mieszkańcy krajów północnych.

slonce-jesienia-FACEBOOK-mini-1024x774

 

Trening terapeutyczny “Pełnia Lata w Środku Jesieni”    został zaprojektowany z myślą o osobach, które pragną zapobiec, zminimalizować ryzyko pojawieniu sie symptomów SAD lub po prostu aktywnie mu przeciwdziałać. Trzygodzinny program zakłada zindywidualizowaną pracę uczestników wspieraną przez ENERGIĘ grupową, zarówno na poziomie naszego mózgu i jego dyspozycji lewo- i prawopókulowych, jak i z poziomu fizycznych możliwości naszego ciała.

Rozpoczniemy od uporządkowania wiedzy i uzupełnienia jej o praktyczne wskazówki dotyczące działania przeciwdepresyjnego (poprowadzi Sylwia Woronowicz i Marta Karpińska-Makowska). Następnie zajmiemy się ciałem w jego fizycznym wymiarze. Poprzez kolejne asany  Powitania Słońca poprowadzone przez instruktorkę Ashtanga Joga–  Paulinę Cacałę –  usuniemy sztywność mięśni, zrewitalizujemy ciało i odświeżymy umysł, a przede wszystkim: przywrócimy odpowiednią korelację miedzy ruchem, a prawidłowym oddychaniem.
UWAGA: TA CZĘŚĆ TRENINGU NIE WYMAGA ŻADNEGO DOŚWIADCZENIA – JEST PRZEWIDZIANA ZARÓWNO DLA OSÓB CAŁKOWICIE POCZĄTKUJĄCYCH, JAK I ZAAWANSOWANYCH W ĆWICZENIU JOGI.
W kolejnej części uczestnicy Treningu zatopią się w relaksacyjnym transie (z elementami hipnozy, transu świadomego, mindfulness)  poprowadzonym przez Martę Karpińską-Makowską poprzez pracę z poziomu prawej półkuli mózgu. Naszym celem będzie uruchomienie wewnętrznych zasobów, dzięki którym odnajdziemy ciepło i światłow swoim wnętrzu.

Trening zakończymy wymianą doświadczeń, aby zintegrować efekty naszej pracy grupowej.
Tym razem spotkamy się i będziemy pracować otoczeni pozytywną i słoneczną energią gościnnych progów Klubu Podróżników i Płetwonurków Fundive na warszawskim Wilanowie.